4–5 грудня 2024 року в місті Гьотеборг, Швеція, відбувся семінар EoLIS, організований WindEurope. Захід зосередився на актуальних викликах і стратегіях завершення терміну експлуатації вітрових турбін. Однією з ключових сесій стала дискусія на тему інвестиційних рішень і мотивації придбання вживаних вітрових турбін очима покупця.
Запрошеним спікером цієї сесії стала Катерина Книш, керівниця аналітичного департаменту УВЕА та директорка з розвитку бізнесу MCL. Вона представила перспективи використання вживаних вітрових турбін в Україні, окресливши привабливість цього сегменту для українських покупців. У своїй презентації Катерина поділилася історією розвитку ринку вживаних вітрових турбін в Україні, визначила портрет сучасного українського покупця та назвала ключові переваги вибору вживаних турбін замість нових. Зокрема, було наведено приклад одного з останніх проєктів MCL, розробленого спеціально для впровадження вживаних турбін, і представлено деякі потенційні локації для майбутніх таких проєктів.
«Згідно з даними УВЕА, загальна встановлена потужність вживаних вітрових турбін в Україні становить 32 МВт, а їх середня одинична потужність – 1, 24 МВт. Проте з 2024 року українські покупці демонструють зацікавленість у турбінах одиничною потужністю від 2 МВт і більше, в першу чергу, через дефіцит генерації в енергосистемі», – зазначила Катерина. Вона також підкреслила, що використання вживаних турбін для України є критичною потребою продиктованою воєнними реаліями: «Це швидке та економічно вигідне інвестиційне рішення для малого і середнього бізнесу, а також для місцевих об’єктів критичної інфраструктури, зокрема водоканалів».
Відповідаючи на питання аудиторії про виклики, з якими стикаються українські покупці, Катерина виокремила дві основні проблеми:
1) Експлуатація та обслуговування. На ринку бракує кваліфікованого персоналу та сервісних центрів. «Ми зацікавлені також і в розробці тренінгових програм для українського персоналу», - відзначила спікерка.
2) якість обладнання. Покупці орієнтуються на ренововані турбіни з гарантією на 10 років експлуатації. «Зараз ми дуже серйозно підходимо до якості того обладнання, яке закуповується. Наші покупці зацікавлені тільки в реновованих вітрових турбінах, які мають виробничу гарантію на щонайменше 10 років подальшої експлуатації», - додала вона.
3) Модератором сесії став генеральний директор Business in Wind, компанії, яка нещодавно приєдналася до УВЕА. Він акцентував увагу на потенціалі компанії щодо проведення якісного ремонту та гарантування стабільної роботи турбін, що є особливо цінним для українських покупців.
УВЕА висловлює подяку WindEurope за надання ще одного майданчика для представлення українського вітроенергетичного ринку і підтримку України.
Матеіали сайту: uwea.com.ua/