Австрія, яка вже 10 днів не отримує російський газ від «Газпрому», легко перейшла на інші способи отримання електроенергії. Рекордні обсяги генерації від вітрових станцій і ГЕС дозволять комунальним службам Австрії пройти цей опалювальний сезон з мінімальними потребами в газі.
Успішна відмова Австрії від газу може стати прикладом для сусідніх країн, які можуть скоротити колективне споживання газу, компенсувавши втрати електроенергії за рахунок її передачі по загальноєвропейських мережах – у тому числі з тієї ж Австрії, пише Reuters.Для Газпрому, який і так уже втратив ринки Північної Європи, це може стати додатковим ударом.
Хоча цього року Австрія 80% всього потрібного їй газу постачала з росії, проте частка газу в енергетиці країни опустилася нижче за 6%, за даними енергетичного аналітичного центру Ember.
Тим часом, вітер давав більше електрики, ніж газ, у 19 із 20 останніх місяців. Тобто вже минулого опалювального сезону Австрія вперше виробила за допомогою вітру більше електроенергії, ніж за допомогою газу.
Аналогічна ситуація спостерігається і цього сезону, в тому числі завдяки розвитку вітряної енергетики. Загалом вона за 10 місяців цього року забезпечила у 2,5 рази більше електрогенерації, ніж газ, а обсяг виробленої з вітру електрики зріс на 18%. Якщо цієї зими швидкість вітру буде відповідати сезонній тенденції (швидкість вітру досягає піку якраз у цю пору року), то вітрогенерація перевищуватиме газову протягом усієї зими, що призведе до зниження загального споживання газу в Австрії в такий важливий для країни момент, зазначає Reuters.
На частку гідрогенерації цього року припало 68%, вітряної – 13%, ще 10% – сонячна. Дії Австрії можуть стати прикладом для сусідніх країн, які намагаються скоротити залежність від імпорту газу. Крім того, Чехія, Угорщина, Швейцарія, Італія, Словенія та Словаччина з'єднані з Австрією потужними електромережами та можуть скоротити споживання газу за рахунок імпорту її електрики.
16 листопада «Газпром» перекрив поставки газу у відповідь на несплату австрійською OMV поставок за жовтень. Компанія відмовилася платити, щоб отримати таким чином хоча б частину із суми більш ніж 230 млн євро, яку їй присудив арбітражний суд за припинення експорту «Газпрому» для її німецької «дочки» у 2022 році.
Матеріали сайту mind.ua